JulieLeung.com: a life told in tidepools

pictures and stories from the water’s edge

JulieLeung.com: a life told in tidepools header image 4

Entries Tagged as 'food'

Little luxuries

October 13th, 2004 · Comments Off on Little luxuries

The other night the girls shook whipping cream into butter while I kneaded and baked biscuits. The biscuits were hot, the butter soft and the taste irresistable. I ate three myself…and I wasn’t the only one! I did note that nutritional information on the whipping cream carton read Calories: 50 Calories from Fat: 50. Of […]

[Read more →]

Tags: food

Wine and weblogs, year 2

October 9th, 2004 · Comments Off on Wine and weblogs, year 2

Yes I’ve had a bit to drink tonight so perhaps I shouldn’t post much. Our neighbors hosted their annual party where each guest brings an assigned wine to share. In my description of the 2003 vintage of this event, I used the word “tasting” but I was informed by a reputable source in my comments […]

[Read more →]

Tags: food

It must be the coffee

October 5th, 2004 · 1 Comment

Earlier today I heard some news and then I immediately started shaking. I thought I must be frightened ( or maybe it was another eruption!)…and then I realized that it must be the coffee I had for breakfast. I had a strong mugful, stronger than I knew. I drink the stuff only when I’m too […]

[Read more →]

Tags: food

What to do when you can’t make it to a blogger meetup: fry Oreos

September 18th, 2004 · 3 Comments

Wednesday I was regretting that we couldn’t make it to the meetup. So I did the next best thing: I cooked deep-fried Oreos. After all, if you can’t be with bloggers, you might as well read bloggers and find some inspiration there. I can’t remember the last time I bought Oreos. The girls and I […]

[Read more →]

Tags: food

Cotton candy summer

September 4th, 2004 · 2 Comments

At the county Fair last week I bought the girls cotton candy from a cart where sno cone syrups waited in rows beside the bags of blue and pink. Cotton candy is a commodity. At $2.50 an ounce, a pound would sell for $40, and probably all profit, since the ingredients are sugar and food […]

[Read more →]

Tags: food